Młodzież z Litwy i Ukrainy w polskich pałacach historycznych

Fundacja Leny Grochowskiej, Spółka ARCHE, oraz Siedlecki Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska, zorganizowali i zasponsorowali kolonie młodzieży polskiej z Litwy i Ukrainy. 40-osobową grupę Polaków zza wschodniej granicy gościmy w dniach 14-17 lipca 2014 roku w Pałacu Sieniawa k. Rzeszowa oraz Pałacu Łochów nieopodal Warszawy. 

Historyczny hotel w magicznym miejscu niedaleko Rzeszowa – PAŁAC SIENIAWA

Swoja przygodę koloniści rozpoczną od pobytu w Pałacu Sieniawa, gdzie czeka na nich dużo atrakcji związanych z polską historią. Historia Pałacu ściśle wiąże się z magnackimi rodami Sieniawskich i Czartoryskich i sięga początków XVIII wieku. O randze tego miejsca opowie przewodnik podczas zwiedzania Pałacu oraz Rodowej Krypty Czartoryskich.
Pałac Sieniawa to zespół sześciu unikalnych historycznych budynków, położonych na terenie jednego z najpiękniejszych parków w Polsce o całkowitej powierzchni 30 hektarów.

Młodzież będzie miała okazję poznać również historię okolic Sieniawy na dwóch wycieczkach. Podczas pierwszej do Leżajska i Łańcuta zwiedzą Bazylikę leżajską oraz Muzeum i Powozownię w Łańcucie. Na drugiej zobaczą ogród botaniczny w Bolestraszycach, a także Zamek Kazimierzowski, Rynek Starego Miasta i katedrę w Przemyślu.

Czas wolny zostanie wzbogacony warsztaty kulinarnymi z degustacją, lekcją przyrodniczą w miejscowym nadleśnictwie oraz warsztatami teatralnymi, umożliwiającymi poznanie i doskonalenie języka polskiego.

Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe z widokiem na historię – PAŁAC ŁOCHÓW

Drugim etapem kolonii będzie pobyt w Pałacu Łochów. Jest to zabytkowy XIX-wieczny zespół Pałacowo – Parkowy, położony zaledwie godzinę drogi od Warszawy nad rzeką Liwiec, w malowniczym otoczeniu przyrody, gdzie czas płynie inaczej…

Pałac ściśle związany jest z kulturą. Na terenie obiektu znajduje się wyspa Pisarzy i Poetów, stworzona przez rzeźbiarzy amatorów na ubiegłorocznym plenerze rzeźbiarskim. Działa tu również pracownia ceramiczna, która prowadzi warsztaty garncarskie, gdzie swoich sił będzie mogła spróbować młodzież z Litwy i Ukrainy. Ściany pałacowych wnętrz zdobią prace najlepszych artystów polskich m.in. Jerzego Dudy Gracza, Zdzisława Beksińskiego, Szymona Kobylińskiego, Janusza Lewandowskiego, Kiejstuta Bereźnickiego. W czasie pobytu młodzieży w pałacu będzie odbywał się plener malarski najlepszych polskich artystów współczesnych. Pałac będzie gościć m.in. Jana Bonawenturę Ostrowskiego, Anetę Jaźwińską, Janusza Lewandowskiego, Jana Wołka, Halinę Nowicką. Przy tej okazji zostaną zorganizowane warsztaty malarskie dla uczestników kolonii pod okiem najlepszych znawców tej dziedziny sztuki.

Bezpośredni dostęp do rzeki Liwiec z rozległymi terenami zielonymi, stworzył możliwość organizacji spływu kajakowego oraz zawodów sportowych.

Pobyt w Polsce nie może się odbyć bez wizyty w stolicy. Spółka Arche zadbała również o wycieczkę do najpiękniejszych miejsc w Warszawie i Centrum Nauki Kopernik. Dbając o poznanie kultury polskiej oprócz bogatych wycieczek historycznych zostaną także zorganizowane lekcje języka polskiego.

Pobyt młodzieży zwieńczy uroczysty wieczór 26 lipca w salach balowych Pałacu Łochów. Podczas wieczoru odbędzie się m.in. podsumowanie dwutygodniowych kolonii, poplenerowy wernisaż malarstwa polskich artystów oraz aukcja obrazów, z których dochód zostanie przeznaczony na działalność Fundacji Leny Grochowskiej.