Repatrianci wracają do ojczyzny

Od 10 października Zgierz ma nowych mieszkańców. Państwo Sergiej i Inna Czyżewscy z dwoma nastoletnimi córkami wrócili z Kazachstanu do Polski, sprowadzeni przez Fundację Leny Grochowskiej. Zamieszkali w nowym trzypokojowym mieszkaniu przekazanym Fundacji przez firmę budowlaną STRUS. Lokum zostało w pełni umeblowane i wyposażone, tak aby nadawało się od razu do zamieszkania przez Fundację.

Pan Sergiej urodził się w Kazachstanie, ale jego oboje rodzice byli Polakami. Dziadkowie urodzeni w Polsce zostali zmuszeni do przesiedlenia. Pan Sergiej do Polski przyjechał już klika lat temu, a od 2011 roku ma kartę stałego pobytu. Na początku mieszkał u ciocii, która wróciła do Polski 15 lat temu. Od tamtej pory próbował znaleźć jakieś lokum, aby sprowadzić żonę i córki. Pani Inna ma również polskie korzenie, stąd cała rodzina, chciała wrócić do utraconej ojczyzny.  Po nieudanych próbach znalezienia mieszkania Pan Sergiej wrócił do Kazachstanu do rodziny.

W imieniu Pana Sergieja z Fundacją skontaktowała się ciocia Nadzieżda Zaklicka w maju tego roku. Formalności trwały klika miesięcy, by w październiku cała rodzina mogła wspólnie cieszyć się mieszkaniem w Polsce.

Aby rodzina mogła sprawnie funkcjonować, potrzebna jest praca. Stanowiska pracy dla Państwa Czyżewskich zapewniła firma ARCHE w łódzkim Hotelu Tobaco, należącym do Osiedla Tobaco Park.

Na oficjalnym powitaniu 16 października 2015 roku władze miasta Zgierz reprezentował Prezydent Miasta Przemysław Staniszewski oraz jego Zastępca Bohdan Bączak. Klucze do mieszkania przekazała Nina Gibus z firmy Strus, a w imieniu Fundacji Leny Grochowskiej Państwo Czyżewscy zostali powitani przez Małgorzatę Podobińską dyrektor łódzkiego oddziału Arche . Dzień wcześniej nieoficjalnie odwiedził Państwa Czyżewskich Prezes Grupy ARCHE Władysław Grochowski.